Wyspiański w Łazienkach

Do zanurzenia się w świat Stanisława Wyspiańskiego mieliśmy okazję na wystawie  poświęconej „Nocy listopadowej”  w Łazienkach Królewskich, gdzie można było zapoznać się z dziejami tego utworu, a także inspiracjami twórcy. Zwiedzającym udostępniono unikatowe zdjęcia, plakaty, afisze teatralne, kostiumy, rekwizyty i fragmenty dekoracji, a także obrazy i szkice tego wszechstronnego artysty.

Wystawie towarzyszyły warsztaty aktorskie i plastyczne, mogliśmy posłuchać fragmentów „Wesela”, zapoznać się ze scenariuszem spektaklu Jerzego Grzegorzewskiego „La Boheme  oraz wysłuchać nowoczesnej interpretacji  „Nocy listopadowej w wykonaniu muzycznej formacji „Maria Ka x Chór w Ruchu”.

Pomysł „Nocy listopadowej” zrodził się na przełomie stycznie i lutego 1989 roku, kiedy to Stanisław Wyspiański przy okazji swojego pobytu w Warszawie z powodu wystawy kursowej Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, gdzie miał zaprezentować swoje projekty witraży, wybrał się na spacer w towarzystwie Antoniego Szybalskiego (malarza) do Łazienek Królewskich, które były w zimowej szacie. Ten widok, a także klasycystyczne rzeźby zainspirowały go do stworzenia dramatu na temat antyrosyjskiego powstania, jakie wybuchło w Warszawie w noc z 29 na 30 listopada 1930 roku.

 

 

 

Barbara Jagas

O mnie

Nie wiem kim jestem. I całe życie się dowiaduję. – To fascynujące.