Świetne kino edukacyjne.
W przeciwieństwie do sąsiedniego „Sanatorium pod Klepsydrą według Braci Quay”, nie wymaga łopatologii w postaci pierwotnej lektury utworu (w przypadku Schulza – wielu opowiadań pod tą nazwą, a w zasadzie twórczości), na podstawie którego powstał film. Sprawna konkretna animacja, a nie piruety graficzno-lalkarsko-operatorskie, do tego przepiękne tło muzyczne. Dlatego „Bezcenny pakunek” trafi do każdego widza ze swoim przesłaniem: wybieraj dobro.
A przy okazji jest to historia Holocaustu w pigułce pokazana poprzez konkretną, sfabularyzowaną (nieprawdziwą?)(bardzo prawdziwą, choć podobno wymyśloną) opowieść, w skrócie dość prostą, typową (?).
Jest koniec wojny, jakaś biedna rodzina drwali żyje bezdzietnie, niewiele ich łączy. Jadący nieopodal pociąg przewożący Żydów do obozu zagłady przypomina o istnieniu Zła. Za którymś razem zostaje wyrzucone niemowlę z pociągu. Żona drwala je przygarnia. Nie od razu Mąż zaakceptuje takie dziecko. Bo jest Inne – nazywane tutaj jako Bezserdeczne, w ten sposób skrótowo piętnowani są Żydzi. Nie wolno im pomagać, przez niektórych, także Polaków, są etykietowani. Film pokazuje wiele barier do pokonania przez Opiekunkę Bezserdecznego, którą dosięgła Siła Dobra i Potrzeba Miłości.
Wszystko dobrze się kończy, choć po drodze koszem życia innych ludzi, którzy Dobru Zaufali i Miłość okazali. Ale takie są Prawa Wojny (?), gdzie Jedni Ludzie są wrogami Innych, śmiertelnymi – dodajmy.
Aż nie chce się wierzyć, że coś tak Potwornego się wydarzyło (jak Palenie Ludzi w Komorach Gazowych, a przedtem traktowanie ich jak… brakuje słów)/I tutaj otworzyła mi się trauma rodzinna – moja ciotka przeżyła Ravensbruck, a ojciec Sybir.//Przeżyli. Od cioci Lili nigdy nie dowiedziałam się jak tam było, zachorowała pod koniec życia na Alzhaimera – Aby Zapomnieć?, Tata opowiadał mi o Syberii i wojnie przez kilka ostatnich lat życia, tak to w nim mocno tkwiło, o tęsknocie za matką, którą tam zostawił./ Amen.
Cieszmy się Wiosną, cieszmy się, że nie mamy wojny. Kochajmy się.
– Przy okazji, co ważne, twórcą filmu jest nagrodzony Oscarem MICHEL HAZANAVICIUS. Zapamiętajmy to nazwisko.
Premiera kinowa – 11 kwietnia.